Keskerakond, Eesti Konservatiivne Rahvaerakond ja Isamaa alustasid reedel läbirääkimisi loodus- ja loomakaitseteemadel, kuid kindlaid kokkuleppeid ei sõlmitud. Täna kõnelused jätkuvad ja osalema on kutsutud ka Loomapäästegrupp MTÜ vabatahtlikud, kes seisavad loomade parema kohtlemise ja eluõiguse eest.

Keskerakonna esimees ja peaminister Jüri Ratas ütles otse, et võimuliidu lepe tuleb üsna konkreetne ja loomakaitsele pühendatud osa kui mitteprioriteetne tuleb tagasihoidlik.

„Valitsus peab arvestama kõikide inimeste soovidega ning sellega, et väga paljudele eestimaalastele loomad ei meeldi. Kui vaadata valimistulemusi, siis hinnanguliselt on taolisi inimesi märkimisväärselt rohkem kui loomasõpru ja me peame leidma mõlemale huvigrupile vastuvõetava kompromissi.“

„Isamaa soovis juba aastaid tagasi keelustada loomade tuimestamata tapmise kuid tagurlikud jõud nurjasid selle ülla protsessi ja tuimestamata tapmine hoopis legaliseeriti“, meenutas Andrus Ansipi valitsuse põllumajandusminister, praegune Isamaa juht Helir-Valdor Seeder. „Eestimaalased peavad ise saama otsustada kuidas põllumajandusloomi hukatakse ja meil on tavaks olnud seda teha võimalikult vähepiinaval viisil.“

„Lisaks loomade tuimestamata tapmise sätte toetamisele taotleb EKRE üheselt ka zoofiilia keelustamist. Liberaalses maailmas võib loomade ja lindudega suguühtesse astumine tunduda normaalsena, aga meile pole see vastuvõetav!“, rõhutas Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna esimees Mart Helme.

EKRE aseesimees Martin Helme sõnul ei saa ega tohi loomade kaitsmise vajadust võtta ainult emotsionaalselt ja arvestada tuleb ka sellega, et tänaseni pole veel teaduslikult tõestatud, et loomad ja linnud üleüldse valu või hirmu tunneksid.

„Me pole empaatiavõimetud ja hoolime väga loodusest. Seetõttu tuleme vastu ornitoloogide ja pisinäriliste õiguste eest võitlevate ühingute palvele ning kuulutame soomlaste eeskujul kassid võõrliigiks“, tutvustas Martin Helme uue valitsuse looduskaitsealaseid plaane.

Valimised võitnud Reformierakonna esimees Kaja Kallas on loomakaitsjatele pakkunud märkimisväärselt suuremat riiklikku toetust ja Loomakaitseameti loomist.

„Me elame väga kindlas majandusruumis ning peame arvestama selle reeglitega. Sestap pöörab Reformierakond väga suurt tähelepanu inimesele kasulike loomade kaitsele, sest viimased loovad töökohti, tõstavad eelkõige maainimeste sissetulekuid ning elavdavad riigi majandustegevust“, mainis Kallas. „Me täidame paralleelselt ka eelarve tabelit, kus muuhulgas on kohe näha kui palju suudab riik suurendada piirkondlike veterinaarinspektorite arvu ja tõsta kasulike loomade tõhusamaks kaitseks mõeldud toetusi.”

„Meile on kasulik kui poliitikud võimu pärast kaklevad, sest ainult sel perioodil on võimalik ka teistele liikidele paremaid elutingimusi nõuda. Me pole väga optimistlikud, aga üritame antud olukorrast kasu lõigata ning loomade ja lindude elujärje parandamiseks võimalikult palju vastavaid seaduseparandusettepanekuid välja kaubelda“, ütles Loomapäästegrupi juht Heiki Valner lootusrikkalt.